Jak trzymać rakietę do squasha – prawidłowy uchwyt

Wielu początkujących graczy prawidłowy uchwyt rakiety uważa za mało istotny szczegół. Niesłusznie – właściwy jest kluczem do poprawnej technicznie, dynamicznej i pełnej finezji gry.  Ważne, by opanować go jak najwcześniej; inaczej bardzo łatwo przyzwyczaisz się do odbijania piłki bez właściwej siły, precyzji, pod złym kątem.

Na czym polega prawidłowy uchwyt rakiety do squasha

Kiedy masz zamiar wyjść z domu na spacer, pamiętasz o założeniu butów, a dopiero potem wiążesz sznurówki. Analogicznie jest w squashu – na początek najważniejsze jest prawidłowe trzymanie rakiety. Dopiero potem możesz zacząć myśleć o treningu podstawowych zagrań. Wielu ludzi, wchodząc po raz pierwszy na kort, myśli od razu o rywalizacji i grze na punkty, często nie zwracając uwagi na technikę uderzeń, prawidłowe poruszanie i sposób trzymania rakiety. Właśnie tym ostatnim robią sobie największą krzywdę, uniemożliwiając prawidłowy trening i dalszy rozwój. Prawidłowy uchwyt rakiety – mało istotny dla większości początkujących szczegół techniki squasha – jest jednym z jej fundamentów.

Squash jest grą szybką,
dlatego też prawidłowa technika
i odruchy są bardzo ważne

Właściwy uchwyt, bo o nim mowa, nie tylko ułatwia i umila grę, ale jest kluczem do poprawnej technicznie, dynamicznej i pełnej finezji gry. Podobnie jak z jazdą na rowerze – będziesz musiał wyrobić w sobie przyzwyczajenie. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest świadome ćwiczenie i wielokrotne powtarzanie. W razie porażki nie grozi ci co prawda upadek, ale dla własnej wygody oraz przyjemności płynącej z gry powinieneś zacząć właśnie od tego –  wyrobienia w sobie nawyku trzymania rakiety we właściwy sposób. Właściwy, czyli jaki? 

Uchwyt V – zwany V grip

Gdy po raz pierwszy zobaczysz ułożenie dłoni w V grip (zwane też uchwytem V), pewnie wyda ci się ono dziwne: niewygodne, sprzyjające uszkodzeniom, nawet przeczące naturalnemu ułożeniu naszego ciała. To, że światowe sławy squasha korzystają z niego na co dzień, świadczy o tym, że jest wręcz przeciwnie. Do podstawowych jego zalet należą: ogromna kontrola nad piłką, wspomaganie utrzymania właściwej postawy czy prostota, z jaką wykonasz każdą zagrywkę. 

Najważniejsze jest, aby był to raczej lekki uchwyt (z siłą) jak przy podawaniu ręki niż trzymaniu młotka. Również bardzo ważne jest, by opanować go jak najwcześniej – w przeciwnym razie bardzo łatwo nauczysz  się i – co gorsza – przyzwyczaisz do odbijania piłki nieodpowiednio; bez właściwej siły, precyzji, pod złym kątem. Będzie to zwyczajnie strata czasu. Złe nawyki można zmienić, ale chyba nie chcesz tracić na to kilkunastu treningów? 

Zwróć uwagę na:

 • często podczas pracy nad uchwytem odbijamy parę piłek poprawnie, a po chwili nasz stary uchwyt wraca i znowu zaczynamy powielać błędy. Gdy będziesz ćwiczyć grę z nowym uchwytem, warto co jakiś czas skontrolować, czy rakieta nie przekręciła ci się w dłoni i czy układ dłoni jest prawidłowy.

Jak najłatwiej nauczyć się uchwytu V grip

Krok 1. – wysuń otwartą rękę, tak jak wysuwasz dłoń do osoby, z którą się witasz.

Krok 2. – chwyć rakietę przy końcu rączki, formując z kciuka i palca wskazującego kształt litery V. Zwróć szczególną uwagę na to, aby pomiędzy dłonią a końcem rączki było trochę miejsca. Zaciśnij uchwyt w takiej pozycji. Upewnij się, że między palcem wskazującym a środkowym pozostawiasz przerwę. Palec wskazujący powinien się znajdować wyżej niż kciuk!

Krok 3. – nie chwytaj rakiety zbyt mocno, inaczej twoja dłoń będzie spięta i szybciej się zmęczy, co z czasem przełoży się na spadek kontroli. Uchwyt powinien być zaciśnięty tylko z taką siłą, która daje pewność, że rakieta nie wypadnie z dłoni podczas uderzenia. 

Krok 4. – obróć rakietę wzdłuż jej osi obrotu o kilka stopni, tak aby wystająca krawędź na rączce rakiety znajdowała się na połączeniu kciuka i palca wskazującego. 

Krok 5. – podnieś główkę rakiety w górę, tworząc między rakietą a przedramieniem kąt zbliżony do 90 stopni. W ten sposób osiągniesz wyjściową pozycję do przygotowania zamachu. Z takim uchwytem powinieneś przebywać na korcie, poruszać się i czekać na piłkę. Częstym błędem jest przebywanie na korcie w nieprzygotowanej pozycji, z główką rakiety opuszczoną w dół i rozluźnionym nadgarstkiem.

Więcej o prawidłowym uchwycie rakiety

 • Squash jest grą szybką, dlatego też prawidłowa technika i odruchy są bardzo ważne.
 • Prawidłowa technika uderzeń w dużej mierze wynika z uchwytu rakiety.
 • Prawidłowy i pewny uchwyt pozwoli grać pełen wachlarz uderzeń z każdego miejsca kortu.
 • Powinieneś używać tego samego uchwytu do wszystkich uderzeń. 
 • Wyjątkiem są gracze zaawansowani i profesjonaliści.
 • Prawidłowy uchwyt zdecydowanie przyspiesza naukę swingu.
 • Dobry uchwyt ułatwia wykonywanie trudnych uderzeń.

Uchwyt rakiety dla zaawansowanych

Z czasem kiedy u gracza zwiększają się czucie rakiety, odległości i kąty zagrań na korcie oraz wyrabia sobie prawidłowy swing, możliwe są delikatne zmiany uchwytu w niektórych sytuacjach, np.:  

 • skracanie uchwytu rakiety 
 • rozluźnienie nadgarstka, szczególnie w tylnych narożnikach kortu
 • profesjonaliści mają delikatnie inny uchwyt do forehandu i inny do backhandu (np. Gregory Gaultier). Dzięki temu są w stanie nadać piłce różne rotacje w zależności od sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here