Jak wybrać buty do gry w squasha

Squash to sport niezwykle dynamiczny, który angażuje wszystkie partie naszych mięśni. Niebagatelne znaczenie odgrywają buty, w jakich trenujemy – bez nich trudno wyobrazić sobie grę na wysokim poziomie. Tutaj każdy krok musi być pewny i stabilny. Buty do squasha muszą być dobrze dopasowane, muszą świetnie amortyzować każdy krok oraz zapewniać doskonałą przyczepność.

Buty do gry w squasha – jak wybrać?

Wyobraź sobie, że jesteś na korcie i zaczynasz grę. Pierwszą rzeczą, na jakiej powinieneś się skupić, jest… nie, nie piłka, a poruszanie się. To ono pozwala dostać się do piłki, gwałtownie zahamować, odbić ją, a potem błyskawicznie wrócić na pozycję startową.
Jaka w tym rola butów? Siła, z jaką uderzasz o ziemię podczas hamowania, jest blisko dwa i pół raza większa od masy twojego ciała. Bez dobrze dobranego obuwia po niedługim czasie gra stanie się mordęgą, nie przyjemnością.

Dobra amortyzacja

Jeśli zauważysz, że buty, które zamierzasz kupić, mają twarde podeszwy i/lub wkładki, poszukaj innych. Podczas gry na porządku dziennym są nagłe zmiany pozycji oraz gwałtowne ruchy – sprzyja to kontuzjom stawu skokowego. By zminimalizować zagrożenie lub wykluczyć je całkowicie, polecamy elastyczne podeszwy i miękkie wkładki. Gwałtowne stąpnięcie nie może w żadnym wypadku wywoływać bólu ani dyskomfortu! W przeciwnym wypadku gra nie będzie przyjemna, lecz bolesna.

bez dopasowanych butów, dających absolutną stabilność oraz odpowiednio wzmocnionych przy palcach i pięcie, możesz zapomnieć o bezproblemowej, bezpiecznej grze.

Wszystkie buty do squasha mają gumową podeszwę. Jest ona zwykle jasna lub jasnobrązowa i miękka w dotyku. Zawsze zwracaj uwagę na te dwie rzeczy, zanim kupisz buty do squasha. Miękkość gumy decyduje o przyczepności butów. Śliskie podeszwy to totalna pomyłka. But musi zapewniać doskonałą przyczepność. Każdy poślizg to nie tylko strata punktu, lecz przede wszystkim wyższe ryzyko urazów. Dobrze dobrane buty pozwolą cieszyć się komfortowym poruszaniem po korcie, jednocześnie idealnie dopasowując się do twoich stóp podczas gry.

Obowiązkowo jasna podeszwa

„Non marking” to pomysłowy wynalazek, stosowany zwykle jako uzupełnienie zewnętrznej podeszwy; jego główną właściwością jest nadzwyczajna trwałość; ponadto nie brudzi i nie zostawia śladów. Przy zakupie warto zatem zwrócić uwagę, czy interesujący cię model ma jasną, niebrudzącą podeszwę – bez tego obsługa może nie wpuścić cię na kort! Na całe szczęście „non marking” jest standardem, który znajdziesz w każdym sklepie specjalistycznym.

Wytrzymałość i wsparcie stopy

Dobrze wiesz, jak wygląda przeciętna partia squasha. Ogromne obciążenia (jednorazowo do wspomnianych 250 proc. masy ciała) wymuszają na producencie zastosowanie wysokiej jakości kleju; w przeciwnym razie buty zwyczajnie – choć nie służyły do grania w piłkę nożną – wykorkują, a ty będziesz musiał rozejrzeć się za nową parą. By uniknąć marnowania pieniędzy, pamiętaj, że przednia część zużyje się stosunkowo szybko (w trakcie zwrotów i dobiegania do piłki operujesz głównie na palcach), toteż wzmocniony przód podeszwy jest w tym wypadku bardzo ważny.

Wentylacja

Obuwie z jednolitego kawałka nieperforowanego materiału sprawi, że szybko będziesz bardziej pływać, niż biegać. Wilgotne wnętrze buta to pierwszej klasy środowisko dla rozwoju grzybów i bakterii, a buty z takimi współlokatorami szybko zechcesz zmienić, do czego zmusi cię nos. Twój lub – co gorsza – partnerów do gry. Podobnie jak w joggingu, powinieneś wybrać model wykonany częściowo z umocnionej siatki; równie ważne są wkładki antybakteryjne.

Komfort

Najwięksi gracze na rynku butów halowych (czy nawet zaprojektowanych specjalnie do squasha), tacy jak Hi-Tec, Prince czy Asics, zwracają szczególną uwagę na to, by wszystkie ich produkty były wykonane z materiałów jak najlepszej jakości. Z tego względu stosują szereg sprytnych systemów, które czynią z nich małe „maszyny”, niwelując prawie do zera ryzyko możliwości kontuzji na korcie, przy jednoczesnym zapewnieniu graczom wspaniałych wrażeń płynących z samej gry.

Przymierz buty przed zakupem

Pamiętaj też, by kupować buty w specjalistycznych salonach. Pracownicy takich miejsc są bowiem ekspertami, którzy pomogą ci wybrać odpowiedni model, a w razie jakichkolwiek problemów chętnie pomogą i rozwieją wszelkie wątpliwości. Udając się na zakupy, zarezerwuj też nieco więcej czasu niż zwykle; trochę ćwiczeń, przymiarek i spacerów po sklepie na pewno nie zaszkodzia wręcz przeciwnie, może nawet pomóc. Możemy zagwarantować, że dobranie butów odpowiadających opisanym przez nas parametrom zapewni ci znacznie przyjemniejsze, bezpieczniejsze i przede wszystkim zdrowe treningi. A o to przecież w squashu chodzi.

Dlaczego na butach do squasha nie warto oszczędzać

Generalnie wybór butów odpowiadających własnym preferencjom i mających służyć jak najdłużej nie jest łatwy. Nietrudno się pomylić, co prowadzi w najlepszym wypadku do nieudanego treningu, w najgorszym – kontuzji czy zniechęcenia do dalszej gry. Dlatego na butach nie warto oszczędzać; najtańszy wybór równa się szybkiemu zużyciu, co skutkuje potrzebą udania się do sklepu po nowe buty… Warto też pamiętać, że stopień i szybkość zużycia zależą od intensywności treningu – najlepsze modele osiągają kilkukrotnie lepsze rezultaty od tych z najniższej półki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here