Piłki do squasha to temat rzeka. Na szczęście dość wąska, bo kiedy poznasz kilka podstawowych cech charakteryzujących poszczególne modele, zostaniesz specjalistą w tej dziedzinie i będziesz mógł wystraszyć przeciwnika jeszcze przed meczem, dyskutując o odpowiedniej piłce.
Jak wybrać piłkę do squasha
Przede wszystkim piłka do squasha – nie da się ukryć – jest nieco inna od tych, jakie spotkałeś do tej pory. Wykonana jest z dwóch kawałków gumy. Jej średnica ma około 40 mm, a waży 24 g. Z biegiem czasu powietrze z niej ulatuje, co powoduje mniejsze ciśnienie, a to – pogorszenie właściwości, tzn. gorsze odbicie. Wybór piłek do squasha jest naprawdę duży i zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak zacząć?
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest przetestowanie kilku różnych wariantów. Wiadomo: ilu ludzi, tyle gustów, i nie ma sensu pozbawianie się przyjemności z dobrania piłki według swoich upodobań. Wybór piłki zależy w dużej mierze od poziomu gry. Bardziej doświadczeni gracze wolą wolne piłki, które mają mniejsze odbicie. Początkujący z reguły gorzej poruszają się na korcie, dlatego potrzebują szybszej piłki. Na początek zdecydowanie odradzamy więc piłki dla zaawansowanych, głównie z tego powodu, że to spowolni naukę gry i samej techniki odbicia. Poza tym będziesz biegać na korcie ile sił w nogach – nie dość, że w ten sposób szybko dopadnie cię zmęczenie, to jeszcze tylko zepsujesz sobie przyjemność, którą ma nieść ze sobą gra w squasha.
Dlaczego wybór odpowiedniej piłki jest ważny?
Wybranie piłki dla początkujących pozwoli ci na dłuższą grę i ciekawsze wymiany. To z kolei umożliwi czerpanie maksymalnej satysfakcji ze squasha oraz pomoże w lepszym treningu umiejętności i wyrabianiu właściwych nawyków związanych z trzymaniem rakiety, wykonywaniem odpowiednich kroków itd.
Piłki nie są nieśmiertelne. Średnio co dwa, trzy miesiące należy je wymieniać z prostego powodu: ciśnienie we wnętrzu spada. Może to być niezauważalne od razu, ale po pierwszym treningu „umierającą” piłką po prostu poczujesz różnicę: gorsze odbicie, w które należy włożyć więcej siły, wolniejszy lot i szybkie zgaśnięcie piłki.
Czasami zdarzy się, że podeszwa buta nie będzie idealnie czysta; z tego powodu warto pamiętać o myciu piłki. Nie trzeba jej szorować ani mydlić – opłukanie letnią wodą wystarczy i wyeliminuje ewentualne ślady na korcie.
Sklepy internetowe i kluby squasha to miejsca, gdzie możecie bez problemu kupić piłki. W tych drugich możecie przetestować piłkę dla początkujących i od razu porównać ją z tą dla graczy zaawansowanych.
Czym różnią się piłki do squasha?
Podstawą rozróżnienia jest szybkość lotu piłki i wysokość, na jakiej się odbija. Mimo że nie wszystkie mają dokładnie ten sam rozmiar, to ciężko byłoby rozróżnić je gołym okiem – stąd kolorowe kropki, które oznaczają:
• Dwie żółte – jest to piłka bardzo wolna i odbijająca się nisko. Z jej udziałem rozgrywa się wszystkie mecze oficjalne na całym świecie; z tego powodu jest przeznaczona raczej dla zaawansowanych graczy lub profesjonalistów.
• Jedna żółta – to także model wolny i odbijający się nisko (ale około 10 proc. wyżej niż poprzedni), jednak jest dostosowany specjalnie do gry na chłodniejszych kortach. Mimo że najlepiej posłuży zaawansowanym, już po kilku miesiącach treningu możesz po nią sięgnąć.
• Jedna czerwona – to odpowiednia piłka jeśli grasz od święta i nie masz ambicji na doskonalenie umiejętności. Używa się jej także jako typowo treningowej, prezentuje średnią wysokość i szybkość.
• Jedna niebieska – jest zauważalnie większa od pozostałych (spotyka się także całkowicie niebieskie). Absolutnie początkujący gracze wygrywają nią pierwsze mecze. Jest bardzo szybka i odbija się wysoko.
Rozgrzej piłkę przed grą!
Przed meczem każda piłka wymaga rozgrzania. W trakcie gry zyskuje ona aż 45°C i dopiero osiągnięcie tej temperatury gwarantuje, że jej parametry będą w pełni odczuwalne. Zimną w zasadzie nie da się grać, bo odbija się dużo gorzej. Przed meczem wystarczy poodbijać piłkę od przedniej lub bocznej ściany albo delikatnie potoczyć pod butem – ciśnienie w środku wzrośnie, a gra już od początku będzie bardziej dynamiczna.
Jeśli zauważysz, że w trakcie meczu piłka jest zimna lub tylko lekko ciepła, wybierz model szybki – ten z niebieską kropką.
Część z was na pewno pomyśli o przyspieszeniu nauki i przejściu od razu do piłek dla zawodowych graczy. Oczywiście nic nie stoi ku temu na przeszkodzie, ale wiedzcie, że najprawdopodobniej nie będziecie w stanie jej odbić lub zmęczycie się po kilku minutach i… po grze. Zacznijcie od piłek przeznaczonych dla graczy początkujących, a wtedy już po kilku miesiącach zauważycie, że idzie wam o niebo lepiej niż podczas nerwowego rozgrywania się np. Dunlopem Pro.