Squash nie tylko dla mężczyzn

Szukasz sportu, dzięki któremu błyskawicznie wyrzeźbisz sylwetkę? A może zależy ci na poprawie kondycji? Chciałabyś poznać nowych ludzi albo po prostu znaleźć sposób na zdrowy i przyjemny relaks po całym długim dniu pracy? Jeśli na chociaż jedno z tych pytań odpowiedziałaś „tak”, to squash jest sportem właśnie dla ciebie!

Squash w damskim wykonaniu

Nie obawiaj się, że squash jest typowo męską dyscypliną. To przekonanie dawno odeszło do lamusa. Podział na „damskie” i „męskie” dyscypliny sportowe już nie istnieje. Kobiety niezwykłą determinacją i dużym uporem doprowadziły do całkowitego równouprawnienia płci w uprawianiu sportów. Dziś kluby squashowe odwiedzane są tak samo często i chętnie przez kobiety, które szukają sportu rozwijającego zarówno ciało, jak i umysł. Jego popularność w naszym kraju wzrasta w niesamowitym tempie. Na czym polega ten fenomen i dlaczego warto się od niego uzależnić?

Osobny ranking, ta sama miłość do gry

Światowa Federacja Squasha (WSF) klasyfikuje profesjonalne zawodniczki w osobnym rankingu WSA, w którym obecnie o najwyższe lokaty konkuruje ponad 250 pań z około 45 krajów. Od dawna wiadomo, że kobiety nie ustępują mężczyznom ani umiejętnościami, ani zaangażowaniem w tej dyscyplinie sportu. Myli się ten, kto myśli, że paniom brakuje pasji do walki i determinacji. Dzięki sile, nie tylko fizycznej, ale też psychicznej, kobiety pokazują, że potrafią dorównać w sporcie mężczyznom. Squash wymaga sprytu, strategii, kondycji. Kobiety świetnie sobie z nim radzą i potrafią stworzyć niesamowite widowisko. Women’s Squash Association organizuje światowy puchar, który składa się z 72 turniejów przeprowadzanych w 25 państwach. Oznacza to, że grając zawodowo w squasha, można zostać obieżyświatem, a przy odrobinie szczęścia i dobrym przygotowaniu także znacznie się wzbogacić.

Smuklejsza, piękniejsza i pewniejsza siebie

Uprawiając squasha rekreacyjnie, trudno liczyć na milionowe wpływy, ale inne korzyści wynikające z regularnych treningów są nieocenione.

Kondycja, wydolność tlenowa, szybkość i siła poprawiają się wręcz skokowo. A przecież rozwój tych aspektów fizycznego funkcjonowania nie decyduje jedynie o zwycięstwie na korcie, ale też znacząco wpływa na poprawę ogólnego wyglądu (za sprawą przyspieszonego krążenia i wymiany tlenowej) i, co najważniejsze, umożliwia szybkie pozbycie się zbędnego tłuszczyku! Twoje ciało w okamgnieniu staje się bardziej jędrne i gibkie, sylwetka wysmuklona, ruchy zgrabne, a pośladki jędrniejsze.

Piękna figura, większa pewność siebie, świetna kondycja i nowi znajomi to tylko przykłady tego, co możesz osiągnąć, zaczynając swoją przygodę ze squashem.

No właśnie. Nasze pupy nie mają łatwego zadania – chcemy, by były jędrne, choć przez większość czasu każemy im siedzieć. Można śmiało powiedzieć, że squash został stworzony właśnie po to, by je podnieść – dosłownie i w przenośni.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Squash, choć laikom kojarzy się raczej (i słusznie!) z gigantycznym wysiłkiem fizycznym, a nie dyscypliną szczególnie intelektualną, jest sportem technicznym. Jako taki wymaga od gracza umiejętności taktycznego rozegrania meczu i stosowania strategii. Jest to przy tym gra tak dynamiczna i emocjonująca, że nie znudzisz się podczas godziny spędzonej na korcie. Sytuacja zmienia się błyskawicznie i sprawia, że zawodnicy są zmuszeni do szybkich decyzji i reakcji, a przede wszystkim do nieustannego skupiania uwagi i dużej czujności. Znaczna poprawa refleksu i spostrzegawczości to kolejne korzyści, które da ci regularny trening!

Liga na obcasach

Smukła sylwetka i poprawa koncentracji to nie wszystko, co możesz zyskać. Masz z kim zagrać? Świetnie – squash to wspaniały sposób na aktywne spędzanie czasu z przyjaciółmi! Przed wykupieniem pierwszej godziny w klubie powstrzymuje cię wizja samotnej walki z rakietą i piłką? To żadna przeszkoda! Wystarczy, że rzucisz luźną propozycję wspólnej gry w pracy lub w gronie znajomych, a okaże się, że znajdzie się osoba, która zawsze chciała zagrać lub nawet może ma już jakieś doświadczenie, którym chce się podzielić. Dobrą wiadomością jest również to, że coraz częściej w klubach organizowane są tzw. ligi na obcasach, które dają możliwość regularnej gry w gronie płci pięknej. Jeśli więc szukasz sparingpartnerki do gry, zapytaj o możliwość przyłączenia się do takiej ligi w klubie znajdującym się w twojej miejscowości.

Sposób na relaks po długim dniu pracy

Nadal nie jesteś przekonana, żeby wybrać się na swój pierwszy trening? Pewnie czujesz się zbyt zmęczona po trudnym okresie w pracy i chcesz odpocząć. Przecież możesz to robić aktywnie! Ogromny wysiłek fizyczny, z jakim wiąże się gra w squasha, a także następujące po nim przyjemne zmęczenie, jest znakomitym narzędziem efektywnego radzenia sobie ze stresem. Rozładowywanie nadmiaru emocji w ten sposób jest szczególnie polecane przez psychologów – sport pozwala rozluźnić napięcie powstałe w mięśniach na skutek nerwowej atmosfery w pracy czy utrzymywania wymuszonej pozycji ciała, a absorbujący charakter gry wymaga od zawodnika skupienia jedynie na rywalizacji na korcie i wyłączenia innych myśli, niezwiązanych z treningiem.

Gdy wkręcisz się w gonitwę za małą czarną piłeczką,to gwarantujemy, trudno będzie ci się potem zatrzymać!

Grając w squasha, rozwiniesz zdecydowanie także inne pozytywne cechy, które przydadzą ci się również poza kortem. Duch rywalizacji wszechobecny w grze pozwala na odkrycie w sobie niezwykłej woli walki i chęci nieustannego doskonalenia swoich umiejętności. Zwycięstwa (podobnie jak aparycja gwiazdy sportu!) wpłyną dodatnio zarówno na twoją samoocenę, jak i pewność siebie; dadzą satysfakcję, od której zresztą bardzo łatwo jest się uzależnić.

Squash to zdrowie

Słyszałaś już pewnie nieraz stwierdzenie, że każdy sport to zdrowie. Okazuje się jednak, że nie zawsze ma to wiele wspólnego z prawdą – w każdym razie na pewno ta zasada nie dotyczy wszystkich typów i form aktywności fizycznej.

Najzdrowszy sport świata

Wychodząc naprzeciw sporom prowadzonym przez miłośników i przeciwników różnych sportów, magazyn „Forbes” porównał ze sobą 10 konkurencji, które uchodzą za najzdrowsze. Powstały w ten sposób ranking opiera się na opiniach i badaniach szkoleniowców, osobistych trenerów, zawodników i psychologów sportu. Autorzy zestawienia wykorzystali w nim też osobiste doświadczenia.

W porównaniu zostały uwzględnione podstawowe składniki fizjologicznej aktywności organizmu i psychologiczne korzyści płynące z uprawiania danego sportu. Innymi kryteriami były spalanie kalorii oraz kontuzjogenność dyscypliny. Squash znalazł się na szczycie listy dziesięciu rodzajów aktywności zestawionych w badaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here